FacebookInstagramYouTube

VI edycja OKK! design 17.11.2015

VI edycja OKK! design 17.11.2015

Moda i design - nierozerwalny splot

VI edycja OKK! design była świetną okazją do prześledzenia związków pomiędzy modą i designem. Reprezentanci obu dziedzin udowodnili, że łączy ich więcej niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Mnóstwo wspólnych inspiracji, motywów i krzyżujących się ścieżek - a kto wie czy po spotkaniu w POP UP STORY nie pojawią się następne...

Choć program spotkania odbywającego się 17 listopada 2015 w budynku PLAC UNII CITY SHOPPING w Warszawie wyraźnie podzielony był na dwie części, poświęcone designowi i modzie, już w prezentacji pierwszej z grona gości specjalnych, Ewy Mierzejewskiej, dało się wyczuć, że obiema sferami rządzą te same zasady. Bo czyż kupowanie wnętrzarskiej "podróbki" nie jest takim samym "obciachem", jak fałszywej markowej torebki? I w modzie, i w designie wybierając oryginał mamy pewność wysokiej jakości, satysfakcję z posiadania rzeczy luksusowej, która jest wytworem kreatywnego projektanta i zespołu doświadczonych fachowców. Kupując legalnie produkowany wzór nie łamiemy prawa i pozostajemy w zgodzie z własnym sumieniem, ale także dokonujemy znacznie rozsądniejszej inwestycji. Oryginalny przedmiot zawsze pozostanie wartościowy i atrakcyjny (o czym świadczy ogromna moda na vintage), nie wspominając już o tym, że zazwyczaj jest po prostu solidnie wykonany i trwały. A że nie każdego stać na design i modę z najwyższej półki? To żadna przeszkoda - lepiej wybrać coś z oferty młodej, lokalnej marki czy od startującego dopiero w zawodzie projektanta, niż afiszować się z falsyfikatem.

Rozwiązania na miarę
Marki RAUMPLUS i Peka wydają się dość odległe od świata mody (choć obie mają w swojej ofercie m. in. systemy do garderób), ale na ich przykładzie widać wyraźnie inną tendencję łączącą modę i design. Współcześni klienci coraz częściej poszukują rozwiązań "szytych na miarę", zindywidualizowanych, dopasowanych do swoich potrzeb. Dlatego szeroka gama produktów i możliwość ich elastycznego dopasowywania jest kluczowa. Liczą się nawet detale - sposób wszycia zamka błyskawicznego, kolor wnętrza szuflady. A jeśli jeszcze do pomocy mamy nowoczesne narzędzia w postaci specjalnych programów czy platform internetowych, wtedy nie tylko fachowiec, ale nawet zwykły klient jest w stanie zostać projektantem, co udowodniły w drugiej części spotkania marki BeMyDESIGN i Bawsome.

Świecą i zdobią
Oświetlenie często jest porównywane do biżuterii, bo podobnie jak ona dopełnia kreację eleganckiej kobiety lub kochającego nowe trendy mężczyzny, tak oryginalne lampy dopełniają nasze domowe i publiczne wnętrza. Lampy polskiej firmy LAKO z pewnością zasługują na porównanie do cennych drobiazgów - nie tylko wyróżniają się niebanalnymi formami, ale też pozwalają wyrazić w pełni swój oświetleniowy styl. W LAKO wiele lamp to rozwiązania pozwalające na stworzenie indywidualnych projektów - modułowe systemy umożliwiające np. tworzenie rozbudowanych form do pomieszczeń w dużej skali. Architekci i projektanci współpracując z LAKO mają też możliwość realizacji swoich pomysłów - o czym najlepiej świadczy firmowy katalog, gdzie wiele takich kooperacji znalazło swój owocny finał.

Zrozumieć klienta
Gdy ceniony architekt dr Jan Sikora opowiadał o kolejnych etapach projektowania i wyjaśniał własną interpretację terminu "projektowanie zrównoważone" trudno było uciec od refleksji, że metody pracy architekta i projektanta mody czy stylisty są w gruncie rzeczy dość podobne. W obu przypadkach kluczowy jest dialog z klientem, poznanie jego potrzeb, upodobań, stylu życia. Tylko zdobycie tej wiedzy pozwoli na zaprojektowanie czegoś dopasowanego do tej osoby, czegoś z czym będzie się dobrze czuła. Dom jest sferą niemal tak nam bliską jak ubranie - czy nie powinien zatem nas wyrażać?

Miliony wzorów
Choć projektant Patryk Wojciechowski komentując swoje projekty stwierdził, że chciałby by Polacy nie bali się wyrazistych kolorów i wzorów, sukces oferującej fototapety marki Pixers daje nadzieję, że przynajmniej w sferze wnętrz takich obaw się już pozbyli. Barwne zdjęcia, grafiki i komiksy w ogromnej skali zdobią już wnętrza tysięcy domów, biur, sklepów, hoteli i knajpek - nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Pomysłowi wrocławianie dokonali tego zaledwie w 5 lat! Tu znów pojawia się kwestia indywidualizacji - Pixers daje szanse zarówno przeniesienia na tapetę czy plakat własnego projektu, jak i tworzy unikalne projekty według wskazówek klienta, co było jednym z kluczy do sukcesu tej marki.

Wspólne poszukiwania
Najbardziej drobiazgowej analizy współzależności między modą i designem dokonał Robert Majkut. Ale przykładów potwierdzających tezy jego prezentacji nie trzeba było daleko szukać. Design i architektura jako źródło inspiracji dla mody? Do takich poszukiwań przyznaje sie chociażby Ditta Zimmermann, kreatorka i projektantka autorskiej marki biżuterii. Współpraca marek wnętrzarskich z projektantami mody? Przygotowanie takiej kolekcji zapowiedziała projektantka Dagmara Michalik, a jej partnerem zostanie producent mebli tapicerowanych, Primavera Furniture. Wykorzystanie nowoczesnych technologii? Z takich korzystają chociażby twórcy okularów Bawsome, którzy swoje kolorowe oprawy wytwarzają przy użyciu chętnie stosowanego też w świecie mody druku 3D.

Jedno DNA
Licznie zgromadzonych gości wieczoru wciągnęła zaproponowana przez Roberta Majkuta zabawa w zgadywanie nazwisk projektantów mody na podstawie zdjęć ich domów. Okazało się to łatwe nawet dla osób nie śledzących modowych nowinek, a kiedy dodatkowo zestawił te zdjęcia ze zdjęciami ich kreacji co do wspólnego kreatywnego DNA nie można było mieć wątpliwości. Czy to oznacza, że Krystyna Odolińska z KOD mieszka w domu pełnym łańcuchów, a Gosia Strojek w minimalistycznym szarym lofcie? O to chyba trzeba je będzie zapytać osobiście podczas kolejnej edycji OKK! design....

Zapraszamy do obejrzenia filmu z OKK! design 6:
https://www.youtube.com/watch?v=nrfKNDIf6-Y

Cette proximité immédiate a en outre, permis un fort développement des interactions entre activités universitaires, cliniques et de recherche. Chaque année, la Faculté de Médecine inscrit environ 2000 étudiants. Elle leur assure une formation complète de la sortie du secondaire jusqu'à la thèse de cialis http://www.cialisgeneriquefr24.com Docteur en Médecine.