Czy architektura może opowiadać historie? Czy może poruszać, prowokować do myślenia i skłaniać do refleksji tak, jak robi to sztuka filmowa? Odpowiedzi na te pytania poszukiwaliśmy podczas pierwszego spotkania z cyklu Kino i Architektura organizowanego przez naszą agencję we współpracy z Kinoteką.
Pretekstem do wspólnej dyskusji był głośny film „Brutalista” – monumentalne dzieło, w którym surowa estetyka staje się niemal równorzędnym bohaterem z nagrodzonym Oscarem Adrienem Brodym wcielającym się w główną rolę.
Brutalizm to nurt architektoniczny późnego modernizmu, który w radykalny sposób kładł nacisk na ekspresję materiałów – surowy beton, stal, szkło. Minimalizm formy, bezkompromisowe konstrukcje i bezpośrednie oddziaływanie przestrzeni na użytkownika to elementy, które czynią go jednocześnie fascynującym i trudnym w odbiorze. Czy – parafrazując zdanie wypowiedziane w filmie – architektura brutalizmu wyprzedziła własne czasy i odbiorców, którzy „nie byli gotowi na to, co zobaczyli”?
A może jego chłodna estetyka, określana często jako „nieludzka”, była nośnikiem trudnej pamięci oraz traum wywołanych doświadczeniem wojny? Pytanie o to, jak osobiste przeżycia, indywidualna wrażliwość i przeżywane emocje wpływają na tworzone przez architektów dzieła, zadaliśmy sobie podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Olgę Kisiel-Konopkę.W panelu udział wzięli:
– Małgorzata Dembowska – WXCA
– Marta Żebrowska-Wójcik – mow.design
– Wojciech Kotecki – BBGK
Serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom, dzięki którym mogliśmy zrealizować to wyjątkowe wydarzenie: Carpets&More, Rehau Polska, Embassy Interiors, Deante
Kino i Architektura to autorski projekt agencji OKK! PR, który powstał z myślą o połączeniu świata architektury i sztuki filmowej. Stworzyliśmy koncepcję wydarzenia, pozyskaliśmy partnerów oraz zorganizowaliśmy przestrzeń do inspirujących rozmów.
Pierwsza edycja odbyła się we współpracy z Kinoteką, a punktem wyjścia do dyskusji stał się film „Brutalista” – monumentalne dzieło, w którym surowa estetyka brutalizmu odgrywa kluczową rolę obok nagrodzonego Oscarem Adriena Brody’ego. Po seansie odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez właścicielkę agencji Olgę Kisiel-Konopkę.
Efekty:
W wydarzeniu wzięło udział ponad 160 osób, w tym architekci, projektanci wnętrz i przedstawiciele mediów. Stworzyliśmy doskonałą atmosferę do rozmów o emocjonalnym wymiarze architektury, wpływie brutalizmu na współczesne projektowanie oraz roli indywidualnych doświadczeń twórców w kształtowaniu przestrzeni.
Spotkanie było szeroko komentowane w mediach społecznościowych oraz branżowych, budując wartościowe dyskusje wokół architektury i filmu.
Event stał się platformą do wymiany myśli, inspiracji i networkingowej współpracy.